KIRGIZİSTAN HEYETİNDEN CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NA ZİYARET

KIRGIZİSTAN HEYETİNDEN CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NA ZİYARET

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Kırgızistan’dan gelen heyeti ağırladı. Kırgız gazetecilerin yanı sıra devlet yetkililerinin de bulunduğu heyet, FETÖ ile mücadele, bölgesel gelişmeler ve ülkeler arası işbirliği başta olmak üzere pek çok konuda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Zahid Sobacı ile Özel Kalem Müdürü Dr. Çağatay Özdemir'den bilgi aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, dünya kamuoyunu Türkiye hakkında doğru bilgilendirmek ve dezenformasyon ile algı operasyonlarının önüne geçmek amacıyla, uluslararası basın mensuplarına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Tunus’un önde gelen medya temsilcilerinin ardından, Kırgız basın mensupları ve devlet görevlilerinden oluşan 12 kişilik heyet, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nı ziyaret etti. Dışişleri Bakanlığı koordinasyonu ve TİKA işbirliği ile gerçekleşen ziyarette heyeti, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Mehmet Zahid Sobacı ile Özel Kalem Müdürü Dr. Çağatay Özdemir ağırladı.

İki ülke ilişkilerinin dünü, bugünü ve gelecekteki seyrine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Sobacı, Türkiye'nin FETÖ ile mücadele konusundaki hassasiyetini vurgulayarak, Kırgızistan ile bu konuda yapılacak işbirliğinin önemine dikkati çekti. Sobacı, Kırgız devletinin, sivil toplumunun ve medyasının FETÖ ile mücadelenin Türkiye için olduğu gibi Kırgızistan için de bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu anlaması gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Sobacı, heyetin Kırgızistan’da FETÖ ile ilişkili SAPAT Okulları’nın Maarif Vakfı’na devredilmesi ve dördüncüsü 2020 yılında Türkiye'de yapılması planlanan Dünya Göçebe Oyunları’na ilişkin sorularını da yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Dr. Çağatay Özdemir ise FETÖ'nün sadece Türkiye'nin değil, müttefiklerinin de ulusal güvenliğini tehdit ettiğini,  bu bağlamda stratejik müttefik Kırgızistan'ın da büyük bir tehdit altında olduğunu ifade etti. Özdemir, FETÖ’nün iki ülke ilişkilerini sabote etme girişimlerine karşı dikkatli olunması gerektiğine işaret etti. Küresel sistemin dönüşümünde Türkiye ve Kırgızistan'ın atacağı adımların Avrasya'da önemli bir projeksiyon oluşturacağını belirten Özdemir, bu sebeple ortak hareket etmenin son derece önemli olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmede, iki ülke arasında medya alanında iş birliği ve diyaloğun geliştirilmesi ve bu amaçla ortak platformlar kurulması konuları da ele alındı.

Kırgız heyetin Ankara programında, Dışişleri Bakanlığı, TİKA, AFAD ve ASELSAN, İstanbul programında ise, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)  ve Maarif Vakfı ziyaretleri de yer alıyor.