KÜBA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NA ZİYARET

KÜBA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NA ZİYARET

Küba'nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amaros Nunez ve beraberindeki heyet Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Zahid Sobacı’yı ziyaret etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na gerçekleştirdiği ziyarette, Küba'nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amaros Nunez’e, Küba Devlet Televizyonu Başkan Yardımcısı Guillermo Manuel Pavon Pacheco, Başkan Yardımcısı Özel Kalemi Vilma de la Paz Avila ve üçüncü katip Abel Martinez Grandio eşlik etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın misyon ve vizyonuna uygun bir şekilde ilgili alanlarda Türkiye-Küba ilişkilerinin güçlendirilmesinin ana gündem maddesini oluşturduğu toplantıda,  bu doğrultuda, iki ülkede gerçekleştirilmesi planlanan projelerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, Küba heyetinin ziyaretinin, iki ülke arasında 2000'lerden itibaren  artan diplomatik ilişkilerin bir yansıması olduğunu ifade etti.

Sobacı, Türkiye ve Küba’nın uluslararası alanda attığı adımların her iki tarafın toplumlarınca daha iyi anlaşılabilmesi, devletlerin birbirlerini karşılıklı olarak tanıtabilmesi ve ekonomik, kültürel, turistik ilişkilerin güçlendirilmesi için bu ziyaretlerin kurumsal bir işbirliğine dönüştürülmesi gerektiğini belirtti.

Doç. Dr. Sobacı, Türkiye'nin son dönemde en önemli ihraç kalemi haline gelen Türk dizilerinin yanı sıra ülkelerin tarihini ve turistik mekanlarını anlatan yapım ve belgesellerin de kültürel etkileşimi güçlendirmek için devreye sokulması gerektiğine işaret etti.

Sosyal medyanın da çok yoğun şekilde kullanıldığı günümüzde devletlerin birbirlerini yanlış anlamasına yol açacak dezenformasyonu önlemek gerektiğini vurgulayan Sobacı, gerçek bilgiyi her iki topluma da bir plan ve strateji çerçevesinde anlatmak gerektiğini vurguladı.

Küba'ya uygulanan yaptırımlara Türkiye'nin her zaman karşı çıktığını ve 2015 Küba ziyareti sırasında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Küba'ya uygulanan ABD yaptırımlarının insani ve vicdani olmadığını" söylediğini hatırlatan Sobacı, iki ülkenin de hassas meseleleri olduğunu, dolayısıyla geliştirilecek ilişkilerin sadece medya alanıyla sınırlı kalmaması ve tüm konuları kapsaması gerektiğini ifade etti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için ziyaretlerin artırılması ve meselelerin sonuç odaklı ele alınması gerekliliğini belirten Sobacı, bu doğrultuda İletişim Başkanlığı’nın her türlü işbirliği teklifine açık olduğunu söyledi.

Küba Devlet Televizyonu Başkan Yardımcısı Guillermo Manuel Pavon Pacheco ise uzun zamandır devam eden işbirliklerinin devamı için Türkiye’de bulunduklarını dile getirdi.

Artık dünyaya açılmaya çalışan bir Küba'nın var olduğunu ifade eden  Pacheco, iletişim ve enformasyon alanında Türkiye'nin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti. Pacheco, Küba'nın ve kültürünün Türkiye'de daha fazla tanınması için işbirliği olanaklarının artırılması talebinde bulundu.​